1. Ne ile karşı karşıya olduğunuzu anlamak

Halınızı farklı şekilde etkileyen farklı türdeki kirlerden haberdar olmak çok önemlidir. Kuru kirler halı havını yıpratırlar. Ancak, düzenli vakumlama ile temizliği çok kolaydır. Yağ, gres, sakız ve reçine gibi yağlı kirler diğer türlerdeki kirleri halıya yapıştırıcı etki yapar. Sonuç, soluk gri ve ya kahverengi ton almış halıdır. Yağlı kirler, halının kötü görünümünün ana nedenidir ve halıya yapıştıkları için temizlenmesi çok zordur. 

 

2. Detaylı bir bakım programının hazırlanması
Önleyici (Koruyucu) bakım
Rutin bakım
Genel bakım (Derinlemesine temizlik)
Önleyici bakım
Mekana kirin girmesini önlemek hem daha kolay hem de halının temizlenmesine göre daha hesaplıdır. Alınması gereken önlemler:
Park, yürüme alanları gibi dış mekanlar temiz tutulmalıdır. Kışın oluşan kar ve buzlar, kimyasal madde ve tuzlama uygulamadan temizlenmelidir.
Giriş paspasları, ızgaralar ve değiştirilebilir halılar kullanılmalıdır. Bu alanlar günlük olarak vakumlanmalı, daha sık temizlenmeli ve daha sık değiştirilmelidir.
Ofis alanlarının korunması için döner sandalye altlığı kullanılmalıdır.
Yemek, içmek ve sigara için farklı alanlar tahsis edilmelidir.
Havalandırma sistemi filtreleri düzenli bir sekilde temizlenmeli ve ya değiştirilmelidir.
Düzenli ve programlı bir bakım planı kirlenmenin artarak halıyı yıpratmasını önler. Yenileyici bakım halının yeni görünümünü sağlaması için çok geç kalınmış bir çözüm olacaktır. Bu durumlarda halının premature değişimi kaçınılmaz olacak ve maliyetleri artıracaktır. Bu nedenle düzenli vakumlama çok önemli bir işleve sahiptir.
Vakumlama:
Başarılı bir bakım programının en önemli iki unsuru, doğru vakumlama aralığının bilinmesi ve dogru ekipmanın kullanılmasıdır.
Tavsiye edilen vakumlama aralığı:
Orta – yüksek trafiğe maruz kalan alanlar günlük olarak vakumlanmalıdır. Bu mekanlar, giriş, asansör, lobi, resepsiyon, yoğun koridor, kafeterya, içecek makinalarının bulunduğu ve çalışanların buluştuğu alanlardır.
Birçok derinlemesine temizlik metodu mevcuttur. halınıza, trafik seviyesine en uygun ve verimli temizlik imkanı sağlayan metod seçilmelidir. Bazı yöntemlerde kullanılan detarjanların yeniden kirlenmeye yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu durum detarjanın halı havından tam olarak çıkmadığı durumlarda geçerlidir. Kullanılan metotlar aşağıda sıralanmıştır:
Sıcak su püskürtme-emme
Sıcak su ve deterjan basınç altında halı havına püskürtülür. Sonrasında su, deterjan ve gevşemiş kir güçlü bir vakumla emilir. Bu metot çok kullanılan bir metot olup, halının verimli bir şekilde derinlemesine temizliğini sağlar. Bununla birlikte, halıda kalan herhangi bir deterjan artığı kir toplayıp halının soluk ve kirli görünmesine yol açabilir.
Kuru temizleme tozu ile temizlik
Kirleri çekmesi ve yağlari emmesi amacı ile halıya kuru toz bileşiği serpilir. Mekanik döner bir fırça yardımıyla kir halıdan sökülür ve sonrasında vakumlanır. Düşük miktarda nem kullanılıdığı için, kuruma süresi oldukça kısadır. Bununla birlikte toz düzensiz olarak serpildiğinde halının bazı bölümleri daha temiz görünebilir.
Köpük şampuanlama
Hava basıncı ve zorlama kuru köpük yaratır. Silindirik döner bir fırça halı havını tarayarak bu köpüğü yayar. Düşük miktarda nem kullanıldığı için, kuruma süresi oldukça kısadır. halıda kalan herhangi bir deterjan artığı kir toplayıp halının soluk ve kirli görünmesine yol açabilir.
Döner şampuanlama
Deterjan ve su solüsyonu bir fırça yardımıyla halıya uygulanır. Bir döner fırça yardımıyla solüsyon halıya yedirilerek kirlerin gevşeyip çözülmesi sağlanır. Döner şampuanlama genellikle sıcak su püskürtme ve emme metodu ile birlikte kullanılır. Döner fırça kuru kaldığında halı yüzeyine zarar verebilir.
Pad ile temizlik
Deterjan ve su solüsyonu halıya püskürtülür. Sonrasında döner ve emici bir pad halı havına basinç yapar. Değişimli olarak emici pad detarjan solüsyonuna batırılır ve zemine tatbik edilir. Döner pad temizlik esnasında kurursa halı yüzeyi zarar görebilir. halıda kalan deterjan artıkları da halının kirlenmesine neden olabilir.