Halıfleks yıkama

Günümüzde artık Halıfleksler eskisi gibi ince türden halılar değildir ve gelişip çok kaliteli, fiyat ve dokuma olarak son derece üst düzey bir teknoloji ile üretilen halılar haline gelmiştir. Kullanılan iplik malzemesi farklılık göstermektedir. Başlıca kullanılan sentetik olan iplik Tür yapısı: Naylon, akrilik, Olefin Polyesterdir. Doğal olan Halıfleks iplik tür yapısı: Yündür. Gerçek hakiki İpek Halıfleks yok denecek kadar azdır.

Halıfleks halılarda İplik yapıları farklı olunca halıfleks halıların yıkama metotları ve kullanılan yıkama temizleme makine ve ürünleri de farklı olmak zorundadır. Halıflexe hiçbir zarar vermeden olabilecek en derin temizliği sağlamak için sistemin halıfleks yıkama ve Temizleme ye uygun olması gerekmektedir.
Halıfleks Yıkama ve Temizliğinden Chem-Dry’ın kullandığı Sıcak Karbonatlı Halıfleks temizleme yöntemi halıya hiçbir zarar vermeden olabilecek en derin temizliği sağlar. Halı ve kilim enstitüsünden, birçok halıfleks üretici fabrikadan ve halıfleks kullanan firmadan tavsiye mektupları almıştır.

Başlıca halıfleks halı yıkama yöntemleri: Buharlı Halı yıkama, kuru sistem Halı yıkama, kuru köpük Halı yıkama, talaşlı Halı yıkama, şampuanlı Halı yıkama ve Chem-Dry’ın en üstün yöntem seçilen Sıcak Karbonatlı halıfleks yıkama Yöntemidir. Diğer halıfleks temizliği sunan metotların neden tercih edilmediği ve yıkama sonrası oluşan negatif olumsuz sonuçları halı yıkama yöntemleri karşılaştırma sayfamızda belirtilmiştir.

transport5

transport34

Halıfleks temizlik hizmetinin düzgün yapılmadığı alanlarda etraf çabuk kirlendiği gibi sağlık açısından da riskli durumlar oluşur. Toz zerreciklerinin yatay zemin yüzeylere daha fazla yapıştığı düşünülürse, halıflekslerin temizliği atlanamaz.
Yerinde profesyonel halıfleks yıkama şirketleri ve çok basit şekilde uygulanabilir detayları hepsi burada.
• Halıflekslerin cinsine göre köpük yada vakumlama şeklinde yapılır.
• Yıkamaya geçilmeden önce kuru vakum yapılması profesyonel halıfleks yıkamanın ve kaliteli iş çıkarmanın ilk adımıdır.
• Her gün elektrik süpürgesi ile süpürülen evlerde toz oluşumu minumum seviyede olmaktadır. Bu tür halıflekslerin yıkama süresi normallerine göre biraz daha uzayabilir.
• Halıfleksleri fazla ıslatmak ve suyu üzerinde fazlaca bekletmek, halıfleksin daha iyi yıkanması demek olmadığı gibi halıflekslerinizin pas ve koku yapmasına, miteların oluşmasına yol açabilir.
• Güçlü vakum motorları sayesinde halıflekslerinize yerleşmiş olan tüm mikro – organizmalar, küf, bakteri, mite ve ev tozları vakumlanır.
• Vakumlama iyi yapıldığı için koku oluşmaz, halıfleks renk ve döşemesine zarar vermez.
• Halıflekslerin yıkanmasına başlamadan, bir ucunda demo uygulaması yapılmalı ve incelenmelidir. Kök boyası gibi halılarda kuru temizleme dışındaki yıkamalar uygun değildir.
• Halıların ilk günkü parlaklığına kavuşması için, yıkama suyunun içine bir parça sirke koymak yeterlidir.
• Kullanılan kimyasallar halk sağlığına uygun olup kalıntı bırakmaz.
• 7 adımda halıfleks temizliği uygulama süresi 1.5 saattir. Çok kirli halıflekslerde köpük lekenin üzerine uygulanarak 5-10 dakika bekletmek yararlı olacaktır.